Dnia 11 maja b.r. o godz. 18:00 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Łodzi odbyło się spotkanie, którego celem było oszacowanie szans i zagrożeń dla Polski, wynikających z inwestycji planowanej przez Chiny – Nowego Jedwabnego Szlaku. Osobą, przed którą postawiono to zadanie, był prof. Dominik Mierzejewski, pracownik Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego oraz znawca Państwa Środka. Spotkanie miało charakter pytań do prelegenta zadawanych przez organizatorów i słuchaczy.

 

Na początku, poruszono problem od strony chińskiej. Wyjaśniono genezę Nowego Jedwabnego Szlaku oraz przedstawiono motywacje rządu chińskiego do jego stworzenia, m.in. rozwój gospodarczy zachodniej części Chin.

– Nowy Jedwabny Szlak może być kolejną kampanią realizowaną przez władze Chin – mówił prof. Mierzejewski, podkreślając długofalowość inwestycji, która mogłaby wydłużyć rządy obecnego prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Następnie, zidentyfikowano zagrożenia dla Polski w postaci m.in. upłynnienia znacznych nadwyżek chińskiej produkcji (zwłaszcza stali) oraz nabywania przez Chiny wyłącznie żywności i pomijania rozwiązań polskiej myśli technologicznej. Zdaniem prof. Mierzejewskiego, te zagrożenia mogą wynikać z postrzegania przez Chiny Polski, jako kraju rozwijającego się i biednego.

– Trzeba przełamywać myślenie Chińczyków o biednej Polsce, która jest w tym samym koszyku co państwa bałkańskie czy afrykańskie – mówił prof. Mierzejewski. Zauważono, że Polska powinna ustalić zasady gry przed jej rozpoczęciem, czym zminimalizuje skalę zagrożeń.

Z drugiej strony, zaobserwowano pozytywne aspekty płynące z relacji polsko-chińskiej w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku, którymi są potencjalne otwarcie zbytu polskich nieprzetworzonych dóbr oraz dobrze działająca współpraca polskich firm (np. PU Hatrans Sp. z o.o.) i władz ze stroną chińską.

Na koniec, prof. Mierzejewski wskazał, że Nowy Jedwabny Szlak ma być równoważny dla interesów Unii Europejskiej  z USA.

– Chiny chcą wybić atuty USA, lecz nie chcą zakończyć ich hegemonii, bo jest im to na rękę – twierdził prof. Mierzejewski.

Opisywane wydarzenie przyciągnęło wielu zainteresowanych, którzy usłyszeli wiele cennych informacji z pierwszej ręki. Dzięki temu, zwiększyła się świadomość powagi inwestycji i możliwych konsekwencji wynikających z Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Krzysztof Rybczyński

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne