"Namioty Wyklętych" to ogólnopolskie wydarzenie popularnonaukowe organizowane co roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej. 

Zdjęcie użytkownika Studenci dla Rzeczypospolitej.Naszą akcją chcemy upamiętnić bohaterską postawę działaczy polskiego ruchu oporu w trakcie wojny oraz podziemia antykomunistycznego po jej zakończeniu. Celem projektu jest rozpowszechnianie wiedzy na ich temat poprzez spotkania z kombatantami, prelekcje historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wystawy i filmy. Motywem przewodnim naszego projektu są rozstawione w centrach miast namioty wojskowe, w których odbywają się wspomniane wydarzenia.

W tym roku do ośrodków, w których działa nasze stowarzyszenie dołącza ponad 30 miast i gmin, które wspólnie z nami chcą podtrzymać pamięć o ostatnim polskim powstaniu narodowym.

 
KRAKÓW - 5 III, Rynek Główny
Wydarzenie zapoczątkuje uroczyste wciągniecie flagi Polski na maszt. W pierwszym z namiotów znajdzie się wystawa opisująca postacie Żołnierzy Wyklętych (również z terenu Małopolski) oraz ich katów. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania przez cały dzień. Drugi namiot także będzie pełnił funkcje dydaktyczną. Tutaj będą odbywać się spotkania z zaproszonymi kombatantami, historykami z IPN, tutaj będą również puszczane filmy o tematyce Wyklętych.W trzecim namiocie swoje stanowisko będzie miała grupa rekonstrukcyjna. Będzie można zobaczyć jak wyglądał cały osprzęt żołnierza, a także wyobrazić sobie jak wyglądały warunki życia w lesie. Umieścimy tutaj także kącik dla dzieci.
 
WARSZAWA - 2 III, Cafe Niespodzianka (Marszałkowska 7)
Na dzień przed prelekcją pojawią się Żołnierze Wyklęci, którzy w okolicach Starego Miasta będą rozdawać zaproszenia na prelekcję, która odbędzie się 2 marca br. w Cafe Niespodzianka. Prelekcję pt. "Żołnierze Wyklęci – Świeci czy nieświęci? poprowadzi prof. Jan Żaryn – Senator oraz specjalista ds. Żołnierzy Wyklętych". Po oficjalnej części zapraszamy na śpiew patriotycznych pieśni z Korporacją Aquilonią oraz poczęstunek, który przygotował oddział warszawski.
 
POZNAŃ - 4 III, 11.00 - 15.00, pl. Wolności
Dla dzieci oraz młodzieży przygotowane będą gry edukacyjne, utwory patriotyczne oraz specjalna prezentacja audiowizualna poświęcona sylwetkom rtm. Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego, Stanisława Sojczyńskiego, Danuty Siedzikówny oraz Zygmunta Szendzielarza. nie w Bibliotece Raczyńskich będzie trwało I Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej poświęcone Żołnierzom Wyklętym, a wśród serii wystąpień znanych historyków i działaczy patriotycznych swoją prelekcję będzie miał przedstawiciel Fundacji im. Janusza Kurtyki.
 
ŁÓDŹ - 5 III, 10.00 - 20.00, Plac przed Bazyliką archikatedralną
Dla dzieci oraz młodzieży przygotowane będą gry edukacyjne, utwory patriotyczne oraz specjalna prezentacja audiowizualna poświęcona sylwetkom rtm.Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego, Stanisława Sojczyńskiego, Danuty Siedzikówny oraz Zygmunta Szendzielarza.
Osoby dorosłe będą mogły zapoznać się z bogatymi w treść biogramami przedstawicieli podziemia antykomunistycznego z regionu łódzkiego i całej Polski oraz sylwetkami ich oprawców. Na każdego, kogo zainteresuje głębiej przedstawiana historia, czekać będą historycy gotowi odpowiedzieć na każde zadane pytanie i włączyć się w dyskusję z naszymi gośćmi.
Członkowie łódzkiego oddziału SdR w mundurach wojskowych z okresu międzywojennego będą wręczać przechodniom przygotowane na ten dzień ulotki informując o istocie święta 1 marca. Całość przedsięwzięcia zostanie urozmaicona akcentami poetycko-muzycznymi.
 
TORUŃ - 26 II, Rynek
W trakcie wydarzenia odbędzie się wykład Franciszka Batorego, brata Żołnierza Wyklętego. W namiotach będzie można zapoznać się z wystawą, wysłuchać koncertu pieśni i poezji patriotycznej w wykonaniu osób z oddziału toruńskiego oraz poczęstować się ciepłą grochówką. Akcję zakończy przemarsz pod pomnik mjr. Łupaszki i złożenie kwiatów
 
KATOWICE - 5 III,12.00 - 17.00, Rynek Miejski
W namiocie grupa rekonstrukcji historycznej NSZ będzie prowadziła prelekcje i przybliżała sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Przechodnie będą mogli zapoznać się z rynsztunkiem i umundurowaniem jakim dysponowali żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Przed namiotem rozłożona zostanie wystawa z planszami opisującymi historię i sylwetki poszczególnych Żołnierzy Wyklętych. Z głośników będzie wydobywać się muzyka patriotyczna. W przerwach pomiędzy utworami rekonstruktorzy będą prowadzili prelekcje. Rozdawane będą broszury informacyjne zawierające cele akcji i podstawowe informacje na temat NSZ.
 
WROCŁAW - 26 II Stadion Olimpijski
Namioty Wyklętych po raz kolejny organizowane będą w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Odra Niemen. Tego dnia będzie odbywał się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych, nasze stanowisko będzie połączone ze startem i metą biegu. Odbędzie się także spotkanie z weteranami oraz projekcja materiałów filmowych i zdjęć związanych z tematem.
 
OPOLE - 1 III / 3 III / 4 III
Zmiana planów z powodu choroby szanownej prelegentki. Więcej informacji wkrótce.
 

MAPA

 
Wystawy, prelekcje i spotkania pod hasłem "Namioty Wyklętych" odbędą się także w poniższych miejscowościach:
Baranów Sandomierski 2 III
Bieliny 1 III
Borki 2 III
Borki 20 V
Bytom 26 II - 1III
Chojna 25 II - 4 III
Chrzanów 27 II - 3 III
Ciosaniec k. Sławy 2 III
Głowno 25 II - 5 III
Gniewkowo 1 I
Grajewo 1 III
Istebna 19 III
Izabelin 26 II
Jarosław 26 II
Kielce 2 III
Małkinia 26 II
Mszanów 3 III
Olsztynek 1 - 10 III
Piastów 1 - 5 III
Piekary Śląskie 27 II
Piotrków Kujawski 3 III
Skoczów 1 III
Skopanie 2 III
Świnoujście 25 II i 1 III
Trzebnica 1 III
Wasiłków 26 II
Żyrardów 26 II
 

 

 

 

TWÓRZ RELACJE I BĄDŹ NA BIEŻĄCO ZA POMOCĄ TAGU #NAMIOTYWYKLETYCH 

widget powered by zoomph

 

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne