Aktualności

 

W miniony weekend, 8-10 lutego, odbyły się kolejne rekolekcje naszego stowarzyszenia, w dobrze znanym już ośrodku "Sercówka" we wsi Wierzchy.

W miniony weekend, 8-10 lutego, odbyły się kolejne rekolekcje naszego stowarzyszenia, w dobrze znanym już ośrodku "Sercówka" we wsi Wierzchy.

Naszym przewodnikiem duchowym w tym czasie był franciszkanin - Ojciec Hubert Burba - duszpasterz z Łodzi.Tematem przewodnim tych rekolekcji był Kościół. Każdego dnia towarzyszyło nam Słowo Boże w postaci Liturgii Godzin, podczas Mszy świętej czy medytacji. Ojciec rekolekcjonista wygłosił nam konferencje dotyczące modlitwy oraz życia duchowego.  W sobotę udaliśmy się także do Ogniska Miłości w Olszy, aby wysłuchać historii mistyczki Marty Robin - założycielki tychże ognisk. Zgodnie z charyzmatem franciszkańskim, codziennie towarzyszyła nam Maryja oraz braterska radość.

 

 

 

 

 

OŚWIADCZENIE

 

Jako Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej  z wielkim żalem przyjęliśmy informacje o zatrzymaniu i wydaleniu bez jakichkolwiek zarzutów z terenu Federacji Rosyjskiej byłego członka naszego Stowarzyszenia, Michała Sadłowskiego. Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu studentów oraz młodych naukowców jako przedmiotu w rozgrywkach międzynarodowych.

Decyzja władz rosyjskich o wydaleniu młodego doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego, badacza ustroju Imperium Rosyjskiego, uczestnika wielu konferencji naukowych poświęconych państwom byłego obszaru poradzieckiego, którego praca badawcza przyczynia się do szerszenia wiedzy o Rosji, jest dla nas niezrozumiała. Uznajemy tę decyzję jako krok  wstecz w kierunku budowania konstruktywnego dialogu pomiędzy naukowcami obu krajów.

Sprzeciwiamy się wszelkim próbom politycznej ingerencji na płaszczyźnie naukowo-badawczej. Młodzież oraz środowisko akademickie powinny mieć zagwarantowaną możliwość nieskrępowanej  dyskusji oraz swobody kontaktów. 

Dawid Moryl - prezes Zarządu Głównego 

Paweł Witowski - wiceprezes Zarządu Głównego

Marta Płuciennik - skarbnik

Mariusz Koper - sekretarz

W dniach 26-27 maja członkowie Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej mieli okazję wziąć udział w Wiosennym Rajdzie Śladami st. sierż. „Roja”, organizowanym przez zaprzyjaźnioną ze Stowarzyszeniem Fundację im. Janusza Kurtyki. Rajd wiódł przez tereny północnego Mazowsza, które w latach 1945-1951 stanowiły obszar działań oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych aktywnych w tym rejonie.

Uczestnicy rajdu przemierzyli kilkanaście miejscowości, w tym Maków Mazowiecki, gdzie „Rój” spędził okres okupacji, Pomiechówek, gdzie na miejscowej stacji kolejowej dokonał w 1950 r. głośnej akcji zatrzymania pociągu, czy Szyszki, gdzie wraz ze swoim podkomendnym Bronisławem Gniazdowskim ps. „Mazur” zginął rok później podczas obławy KBW, UB i MO.

Przewodnikiem rajdu śladami st. sierż. „Roja” był dr Piotr Oleńczak, pracownik Biura Wojewody Mazowieckiego i znawca lokalnej historii, który w niezwykle interesujący sposób przekazał nam wiedzę dotyczącą działalności oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza. Uczestnicy rajdu mieli okazję nie tylko zobaczyć miejsca związane z historią partyzantów, ale także spotkać się z żywymi świadkami tej historii, m.in. z panem Stefanem Świąteckim, który wzruszył obecnych dwoma wierszami swojego autorstwa dedykowanymi „Rojowi”. Z kolei w Makowie Mazowieckim swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami pani Urszula Kownacka-Płauszewska, córka siostry „Roja”. W niedzielę mieliśmy okazję gościć w koszarach V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie przygotowano dla nas pokaz broni i uzbrojenia oraz poczęstowano wojskową grochówką.

 

Rajd był także okazją do integracji członków Stowarzyszenia, którzy w sobotę wieczorem wspólnie spędzili czas przy ognisku i kiełbaskach. Już teraz w imieniu Fundacji im. „Janusza Kurtyki” serdecznie zapraszamy na kolejne rajdy, które czekają nas jeszcze w tym roku. Najbliższy już w lipcu – tym razem śladami kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

 

Cracow 3Seas Conservative Forum jest to I edycja cyklicznego wydarzenia będącego forum dyskusji oraz sieciowania organizacji pozarządowych regionu Europy Środkowo – Wschodniej.Już wcześniej podejmowaliśmy z sukcesem podobne inicjatywy współorganizując między innymi Forum Wspólnie dla Przyszłości. Konferencja odbędzie się 17 marca (sobota) w Krakowie.

Jesteśmy młodzi, zatroskani o przyszłość i chcemy współpracować – nie tylko między sobą w Polsce, ale również budować pole do współpracy w naszym regionie Europy. Co ważne, liczymy, że projekt ten stanie się szansą dla wielu młodych ludzi z Polski i państw regionu do pozyskania wiedzy, rozwijania swoich kompetencji, uczestnictwa w dyskusji, która dotyczy naszej przyszłości oraz pozyskania nowych kontaktów. Chcemy wpłynąć przede wszystkim na rozwój Polski, ale również całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w zgodzie z wartościami, które wyznajemy.

Podczas tegorocznej edycji będziemy poruszać tematykę polityki energetycznej, bezpieczeństwa strategicznego oraz współpracy ekonomicznej państw regionu Europy środkowo-wschodniej.

Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja im.Janusza Kurtyki, Fundacja dla Rzeczypospolitej oraz stowarzyszenie Koliber.

REJESTRACJA: bit.ly/Rejestracja3Seas
PRZEKAŻ DATEK: https://zrzutka.pl/z/cracow3seas

PROGRAM:

9:30 – 10:30 Rejestracja

10: 30 – 10:40 OTWARCIE FORUM

10:40 – 11:30 SESJA PLENARNA WPROWADZAJĄCA
• Wspólne Korzenie historyczne krajów Trójmorza
• przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Perspektywy współpracy w zakresie Szkolnictwa Wyższego Państw Europy środkowo-wschodniej

11:30 – 12:45 I SESJA PANELOWA: Perspektywy i zagrożenia dla współpracy państw Europy środkowo-wschodniej w obszarze polityki energetycznej.
• Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii w Ministerstwie Energii
• dr Tomasz Nałęcz, zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. geoinformacji
• Wojciech Jakóbik, Uniwersytet Warszawski, redaktor naczelny BiznesAlert.pl
• dr hab. Mariusz Swora, właściciel Kancelarii Adwokackiej dr Mariusz Swora
• Paweł Musiałek, Centrum Analizk Klubu Jagiellońskiego

12:45 – 13:15 Przerwa kawowa

13:15 – 14:30 II SESJA PANELOWA: Bezpieczeństwo strategiczne w państwach regionu Europy środkowo-wschodniej – wspólnota interesów czy niedające się pogodzić rozbieżności?
• prof. Romuald Szeremietiew, były Minister Obrony Narodowej, wieloletni wykładowca w Akademii Sztuki Wojennej
• Jiří Hynek, kandydat w wyborach prezydenckich w Czechach w 2018 roku, prezes i dyrektor wykonawczy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
• dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu
• Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów SA

14:30 – 15:30 Obiad

15:30 – 16:45 III SESJA PANELOWA: Potencjał i możliwości dla integracji ekonomicznej państw regionu Europy środkowo-wschodniej.
• dr Mariusz Patey, dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego
• Damian Pietrzyk, Prezes Zarządu AMW Rewita
• dr Jevgenij Bilonozhko, Uniwersytet Kijowski, redaktor naczelny POLONEWS

16:45 – 17:00 Przerwa kawowa

17:00 – 18:00 Panele szczegółowe cz. 1
• dr Michał Lubina, Stosunki rosyjsko-chińskie
•Jacek Zimmer, Liberalizacja rynku energii w Polsce – stan obecny i perspektywy

18:10-19:00 Panele szczegółowe cz.2
• Dariusz Materniak , Scenariusze na przyszłość w stosunkach polsko – ukraińskich
• Prof. Andrzej Bryk, Podstawy ideowe i perspektywa współpracy USA z Polską i innymi krajami regionu

19:00 Podsumowanie i zakończenie Forum

Już po raz piąty na początku marca w dziesiątkach polskich miast wyrosną “Namioty Wyklętych”. Obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego m.in. poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci. Ogólnopolska akcja stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do tegorocznej edycji akcji po raz drugi włączają się gminy i powiaty z całej Polski. Łącznie Namioty staną w sześciu miastach akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Toruń, Opole) oraz w trzynastu mniejszych miejscowościach (Jasło, Wierzchosławice, Ośno, Biała Podlaska, Żyrardów, Olkusz, Radzyń Podlaski, Grajewo, Karlino,  Brody, Borów, Brzeszcze, Reda, Kcynia, Łomża, Szerzyny i Dobre Miasto) [SPRAWDŹ PROGRAM W MIASTACH]. W zależności od lokalizacji wydarzenie będzie miało miejsce między 1 a 10 marca 2018 r.

Wzorowane na wojskowych zgrupowaniach Namioty, usytuowane w centrum miast, będą przybliżać sylwetki i realia życia Żołnierzy Wyklętych. Elementami, które składają się na przebieg akcji są pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z kombatantami i historykami, projekcje filmów dokumentalnych i wystawy biogramów Wyklętych. W programie nie brakuje też gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci czy koncertów pieśni patriotycznych.

- Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnych społeczności i ich integracja - mówi Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia - To również okazja do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych. Każde miasto zwraca szczególną uwagę na historię lokalnych bohaterów walczących z komunistycznym okupantem. Wykorzystujemy różnorodne formy, za pomocą których powszechnie znane fakty historyczne stają się atrakcyjne dla młodego pokolenia.

Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.

Patronat medialny nad wydarzeniem pełnią tygodnik “Do Rzeczy”, “Sieci” oraz portal “DlaStudenta.pl”.

Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja Banku PKO BP.

>> Dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco

>> Sprawdź tutaj kiedy staną Namioty w Twoim mieście

Kontakt dla mediów:

Maciej Skotnicki - prezes stowarzyszenia, tel. 509 868 119

Dawid Moryl - koordynator projektu, tel. 694 191 989

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Program V edycji akcji "Namioty Wyklętych"

24 LUTEGO

Żyrardów – START (do 4.3.2018), pl. Jana Pawła II

25 LUTEGO

Toruń – Dom Harcerza, Rynek Staromiejski (koncert)

LUTEGO

Radzyń Podlaski – pl. Wolności

1 MARCA

Karlino –  Zespół Szkół w Karlinie

Radzyń Podlaski – godz. 9.00 - 17.00, pl. Wolności

Jasło – godz. 9.00 – 18.00. ul. Czackiego 4, przed wejściem do I LO

Ośno Lubuskie – godz. 11.00 - 15.00, plac przed Ratuszem Miejskim

Łomża  – godz. 10.00 - 16.00, Stary Rynek

2 MARCA

Dobre Miasto – Salon Artystyczny, Centrum Kulturalno – Bibliotecznym, ul. Górna 1a

3 MARCA

Olkusz – godz. 10.00 - 14.00, Rynek w Olkuszu

Szerzyny  – godz. 14.00, skwer przy Kościelisku

Poznań – godz.11.00 – 16.00, pl. Wolności

Brzeszcze – godz. 10.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Narutowicza 1

4 MARCA

Łódź – plac przed Katedrą Łódzką

Toruń – godz. 11.00 - 15.00, Rynek Staromiejski

Kraków – godz. 9.00 – 16.00, Rynek Główny (k. kościoła św. Wojciecha)

Grajewo – godz. 11.00 - 14.00, plac k. Klubu “Hades”, ul. Legionistów 9

Brody – godz. 13.00 - 17.00, dziedziniec Publicznej SP, ul. Kilińskiego 11

Borek Strzeliński – Gminne Centrum Kultury i Edukacji w Borku Strzelińskim

Opole – godz. 12.00 - 14.30, plac k. Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, ul. Barlickiego

Reda – park w Redzie-Ciechocinie

9 MARCA

Wierzchosławice – Centrum Kultury Wsi Polskiej, Wierzchosławice 39a

10 MARCA

Kcynia – godz. 9.00 - 16.00, Rynek w Kcyni

Warszawa – godz. 10.00 - 16.00, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

 

Szczegółowe programy:

Warszawa

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

● 12:00  – spotkanie z kombatantem płk. Zbigniewem Zielińskim

● 13:00 – spotkanie z p. Bożysławą Nadolną, córką Antoniego Nadolnego, Żołnierza Wyklętego

● 14:30 – spotkanie z dr Tomaszem Łabuszewskim, historykiem

● Ekspozycja mundurów NSZ

● Pokaz multimedialny etiud IPN o Żołnierzach Wyklętych od IPN, np. o ppor. Danucie Siedzikównie „Ince”, sierż. Józefie Franczaku i innych

● Kolorowanki, gry i konkursy o Żołnierzach Wyklętych

 

 

Kraków

● Wystawa infografik edukacyjnych dotycząca Żołnierzy Wyklętych

● Spotkania z historykami i kombatantami

● Ekspozycja grupy rekonstrukcyjnej

● Pokaz multimedialny etiud IPN o Żołnierzach Wyklętych

● Kolorowanki, gry i konkursy o Żołnierzach Wyklętych

 

Toruń

25 marca:

● Koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

● Konkurs wiedzy z nagrodami

4 marca:

● Wystawa infografik edukacyjnych dotycząca Żołnierzy Wyklętych,

● Poczęstunek wojskową grochówką

● Konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

 

Poznań

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

● Ekspozycja grupy rekonstrukcyjnej

● Grochówka wojskowa

● Gry i konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

 

Łódź

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

Ekspozycja rekwizytów historycznych

● Prelekcje i prezentacje w odstępach czasowych

● Niecodzienna fotobudka żołnierska

● Wręczanie okolicznościowych ulotek oraz zakładek

● Prelekcja dotycząca Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Krzysztofa Łomińskiego

● Gry i konkursy

 

Dear Students!

We – members of the organization „Students for the Republic” – anxiously observe course of the public debate upon Holocaust. We wish that the truth of this crime remained truth.

During the World War II Poland was under occupation of the Third Reich. On occupied Polish lands were formed German Concentration Camps including Auschwitz. In those camps died Jews, Poles and other nations, killed by the German criminals. The fact that on occupied by Germans Polish lands were formed the Death Camps does not make them Polish! Poles were persecuted and killed by Nazis during the fights for their Homeland. We oppose to using a phrase “Polish Death Camps”. Only on the territories of the occupied Poland for helping and hiding Jews were punished with death penalty. Nonetheless Poles were helping Jews, risking own life and life of their families. 

Poles are presented as accomplices of the Nazis crimes. As young Poles we cannot concur on vilification again of our Homeland at the international arena! We are outraged by the fact that Israeli officials joined that false narration.

Let’s recall the World that Auschwitz was #GermanDeathCamps and Poles are #FirstToSave!

Join to the Facebook event.

Click the links below to download full-sizes posters.

 

 

Click to download full-sized version

 

 

Click to download full-sized version

 

 

Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

 

 Click to download full-sized version

 

 Click to download full-sized version

 

 Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

 

 

Był to bardzo owocny czas, który pozwolił nam się lepiej poznać i zacieśnić znajomości między członkami. Miał on również zmobilizować nas do działania na rzecz stowarzyszenia i zrezygnowania z biernej obserwacji tego, co się w nim dzieje. W dniach 5- 7 stycznia odbyły się rekolekcje, w którym wzięło udział kilkunastu Studentów z różnych miast.

Miejscem spotkania był ośrodek rekolekcyjny Sercówka w Wierzchach/k. Koluszek. Organizatorem wyjazdu byli prezes oddziału warszawskiego -  Paweł Mossakowski oraz prezes oddziału łódzkiego - Maria Olechowska. Naszym przewodnikiem duchowym w tym czasie stał się ks. Przemysław Góra, duszpasterz akademicki w DA5 w Łodzi. Tematem przewodnim naszych rekolekcyjnych rozważań okazała się bierność. 

W sobotę po Mszy świętej i obiedzie wybraliśmy się wspólnie do Świn, gdzie zwiedziliśmy żywą szopkę, znajdującą się za kościołem. Wśród zwierząt w szopce dominowały ptaki: kury, gęsi i gołębie. Oprócz tego znajdowały się tam również między innymi lama, kuc, osioł, cielę czy króliki.

Po powrocie wysłuchaliśmy konferencji przygotowanej przez księdza Górę. Wieczór przeznaczony był na dzielenie się Słowem. Wspólnie rozważaliśmy słowa Ewangelii św. Marka, która opowiadała o chrzcie Jezusa w Jordanie. Po kolacji spotkaliśmy się na pogodnym wieczorze, który był świetną okazją do integracji. W trakcie losowaliśmy swojego patrona na ten rok, spośród polskich świętych, wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a także zorganizowaliśmy Familiadę. Pytania gry były związane z naszym Stowarzyszeniem oraz wyjazdem.

W niedzielę zebraliśmy się na ostatniej konferencji, aby posłuchać rozważań naszego rekolekcjonisty. Rekolekcje zakończyła Msza Święta.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy podziękować Dawidowi Morylowi z oddziału poznańskiego, któremu pomimo dystansu jaki musiał przemierzyć udało się wziąć udział w naszych rekolekcjach.

Jan Żabka

 

 

 

W tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia chcemy życzyć Wam wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim rodzinnej atmosfery bez polityki przy wigilijnym stole :)

Na Nowy Rok życzymy siły i wytrwałości w działaniu dla naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

Oby każdy dzień nadchodzącego roku był przepełniony pogodą ducha oraz optymizmem mimo wydarzeń jakie obserwujemy w kraju i na świecie. Błogosławionych Świąt!

życzą

Studenci dla Rzeczypospolitej

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne