Aktualności

OŚWIADCZENIE

 

Jako Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej  z wielkim żalem przyjęliśmy informacje o zatrzymaniu i wydaleniu bez jakichkolwiek zarzutów z terenu Federacji Rosyjskiej byłego członka naszego Stowarzyszenia, Michała Sadłowskiego. Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu studentów oraz młodych naukowców jako przedmiotu w rozgrywkach międzynarodowych.

Decyzja władz rosyjskich o wydaleniu młodego doktoranta Uniwersytetu Warszawskiego, badacza ustroju Imperium Rosyjskiego, uczestnika wielu konferencji naukowych poświęconych państwom byłego obszaru poradzieckiego, którego praca badawcza przyczynia się do szerszenia wiedzy o Rosji, jest dla nas niezrozumiała. Uznajemy tę decyzję jako krok  wstecz w kierunku budowania konstruktywnego dialogu pomiędzy naukowcami obu krajów.

Sprzeciwiamy się wszelkim próbom politycznej ingerencji na płaszczyźnie naukowo-badawczej. Młodzież oraz środowisko akademickie powinny mieć zagwarantowaną możliwość nieskrępowanej  dyskusji oraz swobody kontaktów. 

Dawid Moryl - prezes Zarządu Głównego 

Paweł Witowski - wiceprezes Zarządu Głównego

Marta Płuciennik - skarbnik

Mariusz Koper - sekretarz

W dniach 26-27 maja członkowie Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej mieli okazję wziąć udział w Wiosennym Rajdzie Śladami st. sierż. „Roja”, organizowanym przez zaprzyjaźnioną ze Stowarzyszeniem Fundację im. Janusza Kurtyki. Rajd wiódł przez tereny północnego Mazowsza, które w latach 1945-1951 stanowiły obszar działań oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych aktywnych w tym rejonie.

Uczestnicy rajdu przemierzyli kilkanaście miejscowości, w tym Maków Mazowiecki, gdzie „Rój” spędził okres okupacji, Pomiechówek, gdzie na miejscowej stacji kolejowej dokonał w 1950 r. głośnej akcji zatrzymania pociągu, czy Szyszki, gdzie wraz ze swoim podkomendnym Bronisławem Gniazdowskim ps. „Mazur” zginął rok później podczas obławy KBW, UB i MO.

Przewodnikiem rajdu śladami st. sierż. „Roja” był dr Piotr Oleńczak, pracownik Biura Wojewody Mazowieckiego i znawca lokalnej historii, który w niezwykle interesujący sposób przekazał nam wiedzę dotyczącą działalności oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza. Uczestnicy rajdu mieli okazję nie tylko zobaczyć miejsca związane z historią partyzantów, ale także spotkać się z żywymi świadkami tej historii, m.in. z panem Stefanem Świąteckim, który wzruszył obecnych dwoma wierszami swojego autorstwa dedykowanymi „Rojowi”. Z kolei w Makowie Mazowieckim swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami pani Urszula Kownacka-Płauszewska, córka siostry „Roja”. W niedzielę mieliśmy okazję gościć w koszarach V Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, gdzie przygotowano dla nas pokaz broni i uzbrojenia oraz poczęstowano wojskową grochówką.

 

Rajd był także okazją do integracji członków Stowarzyszenia, którzy w sobotę wieczorem wspólnie spędzili czas przy ognisku i kiełbaskach. Już teraz w imieniu Fundacji im. „Janusza Kurtyki” serdecznie zapraszamy na kolejne rajdy, które czekają nas jeszcze w tym roku. Najbliższy już w lipcu – tym razem śladami kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

 

Cracow 3Seas Conservative Forum jest to I edycja cyklicznego wydarzenia będącego forum dyskusji oraz sieciowania organizacji pozarządowych regionu Europy Środkowo – Wschodniej.Już wcześniej podejmowaliśmy z sukcesem podobne inicjatywy współorganizując między innymi Forum Wspólnie dla Przyszłości. Konferencja odbędzie się 17 marca (sobota) w Krakowie.

Jesteśmy młodzi, zatroskani o przyszłość i chcemy współpracować – nie tylko między sobą w Polsce, ale również budować pole do współpracy w naszym regionie Europy. Co ważne, liczymy, że projekt ten stanie się szansą dla wielu młodych ludzi z Polski i państw regionu do pozyskania wiedzy, rozwijania swoich kompetencji, uczestnictwa w dyskusji, która dotyczy naszej przyszłości oraz pozyskania nowych kontaktów. Chcemy wpłynąć przede wszystkim na rozwój Polski, ale również całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej w zgodzie z wartościami, które wyznajemy.

Podczas tegorocznej edycji będziemy poruszać tematykę polityki energetycznej, bezpieczeństwa strategicznego oraz współpracy ekonomicznej państw regionu Europy środkowo-wschodniej.

Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja im.Janusza Kurtyki, Fundacja dla Rzeczypospolitej oraz stowarzyszenie Koliber.

REJESTRACJA: bit.ly/Rejestracja3Seas
PRZEKAŻ DATEK: https://zrzutka.pl/z/cracow3seas

PROGRAM:

9:30 – 10:30 Rejestracja

10: 30 – 10:40 OTWARCIE FORUM

10:40 – 11:30 SESJA PLENARNA WPROWADZAJĄCA
• Wspólne Korzenie historyczne krajów Trójmorza
• przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Perspektywy współpracy w zakresie Szkolnictwa Wyższego Państw Europy środkowo-wschodniej

11:30 – 12:45 I SESJA PANELOWA: Perspektywy i zagrożenia dla współpracy państw Europy środkowo-wschodniej w obszarze polityki energetycznej.
• Mateusz Kędzierski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii w Ministerstwie Energii
• dr Tomasz Nałęcz, zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. geoinformacji
• Wojciech Jakóbik, Uniwersytet Warszawski, redaktor naczelny BiznesAlert.pl
• dr hab. Mariusz Swora, właściciel Kancelarii Adwokackiej dr Mariusz Swora
• Paweł Musiałek, Centrum Analizk Klubu Jagiellońskiego

12:45 – 13:15 Przerwa kawowa

13:15 – 14:30 II SESJA PANELOWA: Bezpieczeństwo strategiczne w państwach regionu Europy środkowo-wschodniej – wspólnota interesów czy niedające się pogodzić rozbieżności?
• prof. Romuald Szeremietiew, były Minister Obrony Narodowej, wieloletni wykładowca w Akademii Sztuki Wojennej
• Jiří Hynek, kandydat w wyborach prezydenckich w Czechach w 2018 roku, prezes i dyrektor wykonawczy Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR
• dr Wojciech Szewko, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu
• Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych Tarnów SA

14:30 – 15:30 Obiad

15:30 – 16:45 III SESJA PANELOWA: Potencjał i możliwości dla integracji ekonomicznej państw regionu Europy środkowo-wschodniej.
• dr Mariusz Patey, dyrektor Instytutu im. Romana Rybarskiego
• Damian Pietrzyk, Prezes Zarządu AMW Rewita
• dr Jevgenij Bilonozhko, Uniwersytet Kijowski, redaktor naczelny POLONEWS

16:45 – 17:00 Przerwa kawowa

17:00 – 18:00 Panele szczegółowe cz. 1
• dr Michał Lubina, Stosunki rosyjsko-chińskie
•Jacek Zimmer, Liberalizacja rynku energii w Polsce – stan obecny i perspektywy

18:10-19:00 Panele szczegółowe cz.2
• Dariusz Materniak , Scenariusze na przyszłość w stosunkach polsko – ukraińskich
• Prof. Andrzej Bryk, Podstawy ideowe i perspektywa współpracy USA z Polską i innymi krajami regionu

19:00 Podsumowanie i zakończenie Forum

Już po raz piąty na początku marca w dziesiątkach polskich miast wyrosną “Namioty Wyklętych”. Obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego m.in. poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci. Ogólnopolska akcja stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do tegorocznej edycji akcji po raz drugi włączają się gminy i powiaty z całej Polski. Łącznie Namioty staną w sześciu miastach akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Toruń, Opole) oraz w trzynastu mniejszych miejscowościach (Jasło, Wierzchosławice, Ośno, Biała Podlaska, Żyrardów, Olkusz, Radzyń Podlaski, Grajewo, Karlino,  Brody, Borów, Brzeszcze, Reda, Kcynia, Łomża, Szerzyny i Dobre Miasto) [SPRAWDŹ PROGRAM W MIASTACH]. W zależności od lokalizacji wydarzenie będzie miało miejsce między 1 a 10 marca 2018 r.

Wzorowane na wojskowych zgrupowaniach Namioty, usytuowane w centrum miast, będą przybliżać sylwetki i realia życia Żołnierzy Wyklętych. Elementami, które składają się na przebieg akcji są pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z kombatantami i historykami, projekcje filmów dokumentalnych i wystawy biogramów Wyklętych. W programie nie brakuje też gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci czy koncertów pieśni patriotycznych.

- Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnych społeczności i ich integracja - mówi Maciej Skotnicki, prezes stowarzyszenia - To również okazja do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych. Każde miasto zwraca szczególną uwagę na historię lokalnych bohaterów walczących z komunistycznym okupantem. Wykorzystujemy różnorodne formy, za pomocą których powszechnie znane fakty historyczne stają się atrakcyjne dla młodego pokolenia.

Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym.

Patronat medialny nad wydarzeniem pełnią tygodnik “Do Rzeczy”, “Sieci” oraz portal “DlaStudenta.pl”.

Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja Banku PKO BP.

>> Dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco

>> Sprawdź tutaj kiedy staną Namioty w Twoim mieście

Kontakt dla mediów:

Maciej Skotnicki - prezes stowarzyszenia, tel. 509 868 119

Dawid Moryl - koordynator projektu, tel. 694 191 989

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Program V edycji akcji "Namioty Wyklętych"

24 LUTEGO

Żyrardów – START (do 4.3.2018), pl. Jana Pawła II

25 LUTEGO

Toruń – Dom Harcerza, Rynek Staromiejski (koncert)

LUTEGO

Radzyń Podlaski – pl. Wolności

1 MARCA

Karlino –  Zespół Szkół w Karlinie

Radzyń Podlaski – godz. 9.00 - 17.00, pl. Wolności

Jasło – godz. 9.00 – 18.00. ul. Czackiego 4, przed wejściem do I LO

Ośno Lubuskie – godz. 11.00 - 15.00, plac przed Ratuszem Miejskim

Łomża  – godz. 10.00 - 16.00, Stary Rynek

2 MARCA

Dobre Miasto – Salon Artystyczny, Centrum Kulturalno – Bibliotecznym, ul. Górna 1a

3 MARCA

Olkusz – godz. 10.00 - 14.00, Rynek w Olkuszu

Szerzyny  – godz. 14.00, skwer przy Kościelisku

Poznań – godz.11.00 – 16.00, pl. Wolności

Brzeszcze – godz. 10.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Narutowicza 1

4 MARCA

Łódź – plac przed Katedrą Łódzką

Toruń – godz. 11.00 - 15.00, Rynek Staromiejski

Kraków – godz. 9.00 – 16.00, Rynek Główny (k. kościoła św. Wojciecha)

Grajewo – godz. 11.00 - 14.00, plac k. Klubu “Hades”, ul. Legionistów 9

Brody – godz. 13.00 - 17.00, dziedziniec Publicznej SP, ul. Kilińskiego 11

Borek Strzeliński – Gminne Centrum Kultury i Edukacji w Borku Strzelińskim

Opole – godz. 12.00 - 14.30, plac k. Narodowego Centrum Polskiej Piosenki, ul. Barlickiego

Reda – park w Redzie-Ciechocinie

9 MARCA

Wierzchosławice – Centrum Kultury Wsi Polskiej, Wierzchosławice 39a

10 MARCA

Kcynia – godz. 9.00 - 16.00, Rynek w Kcyni

Warszawa – godz. 10.00 - 16.00, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, ul. Rakowiecka 37

 

Szczegółowe programy:

Warszawa

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

● 12:00  – spotkanie z kombatantem płk. Zbigniewem Zielińskim

● 13:00 – spotkanie z p. Bożysławą Nadolną, córką Antoniego Nadolnego, Żołnierza Wyklętego

● 14:30 – spotkanie z dr Tomaszem Łabuszewskim, historykiem

● Ekspozycja mundurów NSZ

● Pokaz multimedialny etiud IPN o Żołnierzach Wyklętych od IPN, np. o ppor. Danucie Siedzikównie „Ince”, sierż. Józefie Franczaku i innych

● Kolorowanki, gry i konkursy o Żołnierzach Wyklętych

 

 

Kraków

● Wystawa infografik edukacyjnych dotycząca Żołnierzy Wyklętych

● Spotkania z historykami i kombatantami

● Ekspozycja grupy rekonstrukcyjnej

● Pokaz multimedialny etiud IPN o Żołnierzach Wyklętych

● Kolorowanki, gry i konkursy o Żołnierzach Wyklętych

 

Toruń

25 marca:

● Koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

● Konkurs wiedzy z nagrodami

4 marca:

● Wystawa infografik edukacyjnych dotycząca Żołnierzy Wyklętych,

● Poczęstunek wojskową grochówką

● Konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

 

Poznań

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

● Ekspozycja grupy rekonstrukcyjnej

● Grochówka wojskowa

● Gry i konkursy dotyczące Żołnierzy Wyklętych

 

Łódź

● Wystawa infografik edukacyjnych dotyczących Żołnierzy Wyklętych

Ekspozycja rekwizytów historycznych

● Prelekcje i prezentacje w odstępach czasowych

● Niecodzienna fotobudka żołnierska

● Wręczanie okolicznościowych ulotek oraz zakładek

● Prelekcja dotycząca Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Krzysztofa Łomińskiego

● Gry i konkursy

 

Dear Students!

We – members of the organization „Students for the Republic” – anxiously observe course of the public debate upon Holocaust. We wish that the truth of this crime remained truth.

During the World War II Poland was under occupation of the Third Reich. On occupied Polish lands were formed German Concentration Camps including Auschwitz. In those camps died Jews, Poles and other nations, killed by the German criminals. The fact that on occupied by Germans Polish lands were formed the Death Camps does not make them Polish! Poles were persecuted and killed by Nazis during the fights for their Homeland. We oppose to using a phrase “Polish Death Camps”. Only on the territories of the occupied Poland for helping and hiding Jews were punished with death penalty. Nonetheless Poles were helping Jews, risking own life and life of their families. 

Poles are presented as accomplices of the Nazis crimes. As young Poles we cannot concur on vilification again of our Homeland at the international arena! We are outraged by the fact that Israeli officials joined that false narration.

Let’s recall the World that Auschwitz was #GermanDeathCamps and Poles are #FirstToSave!

Join to the Facebook event.

Click the links below to download full-sizes posters.

 

 

Click to download full-sized version

 

 

Click to download full-sized version

 

 

Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

 

 Click to download full-sized version

 

 Click to download full-sized version

 

 Click to download full-sized version

 

Click to download full-sized version

 

 

 

Był to bardzo owocny czas, który pozwolił nam się lepiej poznać i zacieśnić znajomości między członkami. Miał on również zmobilizować nas do działania na rzecz stowarzyszenia i zrezygnowania z biernej obserwacji tego, co się w nim dzieje. W dniach 5- 7 stycznia odbyły się rekolekcje, w którym wzięło udział kilkunastu Studentów z różnych miast.

Miejscem spotkania był ośrodek rekolekcyjny Sercówka w Wierzchach/k. Koluszek. Organizatorem wyjazdu byli prezes oddziału warszawskiego -  Paweł Mossakowski oraz prezes oddziału łódzkiego - Maria Olechowska. Naszym przewodnikiem duchowym w tym czasie stał się ks. Przemysław Góra, duszpasterz akademicki w DA5 w Łodzi. Tematem przewodnim naszych rekolekcyjnych rozważań okazała się bierność. 

W sobotę po Mszy świętej i obiedzie wybraliśmy się wspólnie do Świn, gdzie zwiedziliśmy żywą szopkę, znajdującą się za kościołem. Wśród zwierząt w szopce dominowały ptaki: kury, gęsi i gołębie. Oprócz tego znajdowały się tam również między innymi lama, kuc, osioł, cielę czy króliki.

Po powrocie wysłuchaliśmy konferencji przygotowanej przez księdza Górę. Wieczór przeznaczony był na dzielenie się Słowem. Wspólnie rozważaliśmy słowa Ewangelii św. Marka, która opowiadała o chrzcie Jezusa w Jordanie. Po kolacji spotkaliśmy się na pogodnym wieczorze, który był świetną okazją do integracji. W trakcie losowaliśmy swojego patrona na ten rok, spośród polskich świętych, wspólnie śpiewaliśmy kolędy, a także zorganizowaliśmy Familiadę. Pytania gry były związane z naszym Stowarzyszeniem oraz wyjazdem.

W niedzielę zebraliśmy się na ostatniej konferencji, aby posłuchać rozważań naszego rekolekcjonisty. Rekolekcje zakończyła Msza Święta.

Szczególnie serdecznie chcielibyśmy podziękować Dawidowi Morylowi z oddziału poznańskiego, któremu pomimo dystansu jaki musiał przemierzyć udało się wziąć udział w naszych rekolekcjach.

Jan Żabka

 

 

 

W tym szczególnym czasie Świąt Bożego Narodzenia chcemy życzyć Wam wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim rodzinnej atmosfery bez polityki przy wigilijnym stole :)

Na Nowy Rok życzymy siły i wytrwałości w działaniu dla naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska.

Oby każdy dzień nadchodzącego roku był przepełniony pogodą ducha oraz optymizmem mimo wydarzeń jakie obserwujemy w kraju i na świecie. Błogosławionych Świąt!

życzą

Studenci dla Rzeczypospolitej

30 października 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa wydała komunikat o skutecznym złożeniu sprzeciwu wobec powierzenia obowiązków sędziego 265 asesorom, którzy złożyli ślubowanie w dniu 21 września 2017 r. Decyzja ta jest przedmiotem kontrowersji wewnątrz środowiska sędziowskiego i poza nim. Argumenty podnoszone za pośrednictwem środków masowego przekazu zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników tego rozstrzygnięcia w większości nie mają oparcia w rzeczywistości ani w przepisach prawa, dlatego uważamy za konieczne przybliżenie opinii publicznej tego problemu. Poniżej opisujemy najważniejsze zagadnienia, jakie zostały poruszone. Poprzestajemy przy tym na faktach, powstrzymując się od formułowania opinii.

Kim są osoby znajdujące się na liście 265 asesorów?

Zdecydowaną większość osób znajdujących się na liście asesorów stanowią osoby, które ukończyły aplikację w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Są to absolwenci studiów prawniczych, którzy po pokonaniu tysięcy konkurentów na egzaminach wstępnych rozpoczęli roczną aplikację ogólną.

Aplikanci, którzy uzyskali najlepsze wyniki, mogli kontynuować szkolenie podczas trwającej 2,5 roku aplikacji sędziowskiej, w toku której codziennie praktykowali w różnych wydziałach sądów pod nadzorem sędziów oceniających ich pracę i przydatność do zawodu sędziego. Co więcej, aplikanci co miesiąc spędzali tydzień na szkoleniu oraz zdawali egzaminy praktyczne, oceniane przez komisję egzaminacyjną w składzie trzech sędziów. Tylko pozytywny wynik ze wszystkich – łącznie kilkudziesięciu – egzaminów i praktyk pozwalał na przystąpienie do egzaminu sędziowskiego, który składał się z dwudniowej części pisemnej oraz całodniowej części ustnej. Dodatkowo po zdaniu egzaminu sędziowskiego odbywali obowiązkowy staż w sądach rejonowych, pracując jako referendarze sądowi. Aplikanci znajdujący się na liście asesorów kształcili się w latach 2009-2016, a więc w czasach rządów różnych ugrupowań politycznych. Na liście przesłanej przez Ministra Sprawiedliwości znaleźli się wszyscy aplikanci, którzy uzyskali pozytywny wynik egzaminu i nie podjęli decyzji o rezygnacji z asesury, nie zaś osoby wybrane przez Ministra. Oprócz nich na liście znajdują się referendarze sądowi oraz asystenci sędziów, którzy po kilku latach wykonywania zawodu w latach 2011-2016 zdali egzamin sędziowski na takich samych zasadach, jak absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Czy asesorzy nie mają ważnych badań lekarskich?

Ustawa mająca zastosowanie do 265 asesorów (ustawa z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw) reguluje kwestię przedstawienia przez asesora zaświadczenia, że jest zdolny - ze względu na stan zdrowia - do pełnienia obowiązków sędziego. Art. 15 ust. 5 powołanej ustawy wskazuje, że zaświadczenia mieli złożyć jedynie asystenci i referendarze, którzy zdali egzamin sędziowski, a nie ukończyli aplikacji sędziowskiej. Z tego powodu jedynie nieliczni asesorzy przedstawili zaświadczenia o stanie zdrowia. Przeważająca większość, tj. osoby które ukończyły aplikację sędziowską, nie miały obowiązku uzyskania zaświadczenia, ponieważ już nimi dysponowały. Ustawodawca wprowadzając taki przepis uznał, że zaświadczenia o zdolności sprawowania urzędu sędziego (nie zaś zdolności do odbywania aplikacji) składane przez aplikantów sędziowskich w trakcie aplikacji są wystarczające i zwolnił ich z tego obowiązku. Niedołączenie zatem przez absolwentów aktualnych zaświadczeń nie było wynikiem zaniedbania, lecz analizy przepisów, zwłaszcza że złożone w trakcie aplikacji zaświadczenia zostały wydane jako bezterminowe (dopiero w 2014 r. wprowadzono przepis stanowiący, że zaświadczenia wydawane od momentu jego wejścia w życie są ważne jedynie przez okres 12 miesięcy). W naszej ocenie, skoro Krajowa Rada Sądownictwa dokonała odmiennej interpretacji art. 15 ust. 5 powołanej ustawy i stwierdziła brak dokumentów umożliwiających rozpatrzenie sprawy, Przewodniczący powinien wezwać danego kandydata do uzupełnienia braku w wyznaczonym terminie. Tymczasem – co istotne dla oceny aspektu sprawiedliwości proceduralnej postępowania przed Krajową Radą Sądownictwa – żaden z asesorów nie został wezwany do uzupełnienia tych braków. Oznacza to, że osoby, których bezpośrednio dotyczyło postępowanie, zostały pozbawione możliwości przedłożenia dokumentów, które w ocenie Rady były niezbędne do dalszego procedowania. Osoby te nie miały również żadnej możliwości odniesienia się do ewentualnych wątpliwości Rady co do spełniania przez nie przesłanki nieskazitelności charakteru. Ocena taka, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej skutki, winna być dokonana w sposób możliwie wnikliwy, co z pewnością nie jest możliwe jedynie na podstawie - przykładowo - przejrzenia rejestrów wykroczeń drogowych.

Czy asesorzy są podlegli Ministrowi Sprawiedliwości?

Instytucja asesora została przywrócona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że asesor jest „sędzią powoływanym na czas określony”, którego praca jest oceniana, zanim ostatecznie obejmie urząd sędziego. Dlatego aby dowiedzieć się, czy nie ma obaw, że rozstrzygnięcia asesorów będą motywowane politycznie, warto rozstrzygnąć, czy władza wykonawcza ma wpływ na ich dobór bądź ocenę.

Asesorów sądowych mianuje Minister Sprawiedliwości na podstawie listy klasyfikacyjnej sporządzonej przez Dyrektora KSSiP. Warunkiem umieszczenia na liście jest złożenie egzaminu sędziowskiego z wynikiem pozytywnym. Minister Sprawiedliwości nie ma możliwości odmówić powołania na asesora, jeżeli kandydat znajduje się na liście, nie ma też wpływu na to, w jakim sądzie będzie on orzekał. Rola Ministra w procesie doboru asesorów została sprowadzona jedynie do uroczystego aktu mianowania asesora sądowego na stanowisko. O dalszej możliwości pełnienia obowiązków sędziego przez asesora decyduje Krajowa Rada Sądownictwa, która w odniesieniu do określonej kandydatury może zgłosić swój sprzeciw. W razie zgłoszenia sprzeciwu przez KRS, z chwilą uprawomocnienia się stosownej uchwały, stosunek służbowy asesora sądowego wygasa, niwecząc tym samym decyzję Ministra Sprawiedliwości o mianowaniu. Decyzja o powierzeniu wykonywania obowiązków sędziego asesorowi należy zatem do Krajowej Rady Sądownictwa, a nie organu władzy wykonawczej. Minister nie ma także wpływu na działalność orzeczniczą asesora ani nie może go odwołać. O rzekomej zależności asesora sądowego nie może również świadczyć fakt złożenia ślubowania wobec Ministra Sprawiedliwości. Rota przyrzeczenia asesora sądowego jest tożsama z rotą przyrzeczenia składanego przez sędziego. Jako asesorzy nie ślubowaliśmy Ministrowi Sprawiedliwości, lecz wierną służbę Rzeczypospolitej Polskiej. W tym aspekcie nie powinno mieć decydującego znaczenia, który organ - Prezydent RP czy Minister Sprawiedliwości - odbiera od nas ślubowanie. Minister Sprawiedliwości nie dokonuje też oceny kwalifikacji do pełnienia funkcji sędziego przez asesora. Tym zajmuje się sędzia wizytator wyznaczony przez prezesa właściwego sądu apelacyjnego w drodze losowania, a nadto kolegium sądu okręgowego oraz zgromadzenie ogólne sędziów okręgu i wreszcie Krajowa Rada Sądownictwa, która decyduje o przedstawieniu kandydatury Prezydentowi.

Czy to prawda, że niektórzy z asesorów nie ukończyli aplikacji sędziowskiej?

Wśród 265 asesorów, poza referendarzami sądowymi i asystentami sędziów, którzy zdali egzamin w latach 2011-2016 i nie mieli obowiązku dodatkowego szkolenia, nie ma osób, które nie ukończyły aplikacji, o czym ma rzekomo świadczyć brak dyplomów niektórych z nich. Z przepisów ustawy wynika, że absolwenci aplikacji sędziowskiej, którzy złożyli egzamin sędziowski w latach 2015 i 2016 i dokonali wyboru stanowiska asesora sądowego, kończą odbywanie aplikacji sędziowskiej z dniem poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy na stanowisku asesora sądowego. Oznacza to, że asesorzy, którzy w odpowiednim terminie stawili się do wybranych sądów, ukończyli aplikację z mocy prawa. Wystawiany dyplom stanowi jedynie potwierdzenie zakończenia szkolenia, zaś data wskazana na dyplomie nie ma znaczenia dla oceny momentu ukończenia aplikacji.

Asystenci sędziego i referendarze sądowi, którzy w latach 2011-2016 zdali eksternistycznie egzamin sędziowski, uzyskali prawo do objęcia urzędu asesora sądowego pomimo nieodbycia aplikacji sędziowskiej na mocy przywoływanego już wcześniej art. 15 ustawy z dnia 11 maja 2017 r., który w tym zakresie wyłączył wobec tych osób stosowanie reguł ogólnych.

***

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, uważamy, że sprzeciw KRS wobec wszystkich 265 asesorów nie jest oparty na okolicznościach, które w świetle przepisów mogą stanowić podstawę takiej decyzji. Ponadto Rada procedowała w sposób uniemożliwiający kandydatom usunięcie ewentualnych braków, bądź też wyjaśnienie ewentualnych wątpliwości. Jednocześnie apelujemy do osób wypowiadających się publicznie na temat uchwały KRS, by rzetelnie weryfikowały podawane przez siebie informacje i nie przyczyniały się do wywoływania mylnego przekonania opinii publicznej. Apelujemy o ważenie słów i oszczędność stosowania figur retorycznych, które nie sprzyjają uczciwej i rzetelnej dyskusji. Poruszany problem ma bowiem znaczenie nie tylko dla osób, których dotyczy sprzeciw, lecz także dla sprawności działania polskich sądów, dotkniętych brakami kadrowymi. Jednocześnie oświadczamy, że każdy z nas pragnie wykonywać służbę, którą jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości, w sposób należyty, sumienny i bezstronny, z dala od jakichkolwiek sporów, zagadnień czy kwestii, które mają charakter polityczny. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromna odpowiedzialność ciąży na każdym, kto sprawuje służbę sędziowską i jak ogromne w tym zakresie są stawiane nam wymagania. Wymagania te są stawiane przede wszystkim przez obywateli, którzy oczekują sprawnego i sprawiedliwego rozstrzygnięcia ich spraw.

Asesorzy sądowi

 

Test nie jest oświadczeniem Stowarzyszenia. Został opublikowany na tej stronie, jako wyraz aprobaty działań asesorów sądowych wyrażonych w powyższym tekście. 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne