Strategia była realizowana w latach 2021-2023, podczas których Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zaczęła profesjonalizować realizację projektów, a wraz z tym rozbudować struktury organizacji, jak i wzrostu aktywności Stowarzyszenia w przestrzeni publicznej. W tym okresie zostało zrealizowanych ponad 20 wydarzeń o zasięgu lokalnym oraz ogólnopolskim. Dwa coroczne sztandarowe wydarzenia edukacyjne w postaci Namiotów Wyklętych oraz Akcji Aresztowań mogły zostać reaktywowane, a inicjatywa Akademii Skolimowskiej mogła zachować ciągłość kontynuacyjną w ramach edycji 2021/2022.
Dodatkowo Stowarzyszenie w znaczny sposób zaktualizowało swoją bazę medialną. W ciągu trzech lat powstało ponad 20 materiałów multimedialnych: od wideorelacji na formach podcastów kończąc, tworząc stale dostępne dla każdego treści.
Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Pomysł spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, dla których patriotyzm, wiara, Polska są – wbrew coraz silniej napierającej ówczesnej rzeczywistości – wartościami najważniejszymi, powstał w środowisku związanym z nagrodą imienia Jacka Maziarskiego na początku 2010 roku.
Spotkania w Skolimowie stały się drobną cząstką tego archipelagu. Od jesieni 2011 roku co miesiąc na weekendowych zjazdach kolejne grupy młodzieży słuchały wykładów i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki, gospodarki i mediów.
Cykl zajęć dla każdej grupy obejmował najpierw jeden semestr, a później już cały rok akademicki, a także równolegle prowadzone całoroczne seminaria. Naszymi słuchaczami byli studenci i niedawni absolwenci różnych kierunków studiów – od prawa, historii i filologii przez socjologię, sztuki piękne i nauki polityczne po matematykę, medycynę, architekturę i obronność.
Przyjeżdżali z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Wrocławia i Gdyni – w sumie przewinęło się przez Skolimów około stu pięćdziesięciu osób. Przez dwa lata działał też w Krakowie „Galicjas” – filia Akademii Skolimowskiej, którą stworzyli i prowadzili nasi słuchacze z pierwszego roku spotkań.
Niepowtarzalną atmosferę spotkań zawdzięczaliśmy naszym sponsorom i przyjaciołom: gospodarzom pięknego domu, dzięki którym Akademia Skolimowska mogła istnieć w takim kształcie – państwu Marii i Andrzejowi Sotkowskim; panu Jerzemu Wojdakowi, który przez pięć lat żywił nas i naszych gości oraz kilkunastoosobowej Radzie Programowo-Kuchennej, bez której tych pięciu wyjątkowych lat by po prostu nie było.
W 2019 rok z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej - Dawida Moryla, inicjatywa Akademii Skolimowskiej została reaktywowana z misją przywrócenia na mapy Polski nowej formy Akademii Liderów na mapie Rzeczypospolitej polskiej, co sukcesywnie przyczynia się do integracji patriotycznych środowisk akademickich, jak i rozwoju aspirujących do przyszłego grona elit młodzieży.
Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
W ramach realizacji strategii Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej kontynuowało ciąg merytorycznej pracy na rzecz debaty. W ramach działalności misyjnej powstał "Raport o stanie państwa"
Publikacja zawiera opis trzynastu kluczowych dla państwa sfer: cyfryzację, edukację, energetykę, gospodarkę, obronę narodową, ochronę środowiska, politykę kulturalną, politykę zagraniczną, rolnictwo, sport, system ochrony zdrowia, transport i infrastrukturę. Każdy z działów został podzielony na trzy części obejmujące analizę sukcesów i mocnych stron, problemów i wyzwań, a także rekomendacji na przyszłość.
„Raport o stanie państwa” nawiązuje do inicjatywy Stowarzyszenia z 2010 roku, kiedy to członkowie zdecydowali się na organizację cyklu debat akademickich obejmujących różne obszary państwa.
Wierzymy, że niniejszy raport będzie stanowił wstęp do dyskusji na temat oceny stanu państwa oraz zapewni postawę do wyznaczenia kierunków dalszego rozwoju.
Treść publikacji znajduje się poniżej:
Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, lecz nie jako “wyklęci”, a “niezłomni”.
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej dołącza się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z autorską akcją zatytułowaną “Namioty Wyklętych”. Celem wydarzenia jest przybliżenie obywatelom Polski postaci bohaterów, którzy prowadzili działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Historia Żołnierzy była ukrywana i pomijana w czasie komunizmu - czas przywrócić pamięć o naszych prawdziwych bohaterach.
Na wydarzenie składają się m.in wystawy poświęcone działalności polskiego podziemia antykomunistycznego, spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce oraz rekonstruktorami. Nie brakuje również projekcji filmów dokumentalnych i historycznych, pokazów broni i umundurowania z epoki, konkursów, gier miejskich i atrakcji dla najmłodszych.
W ramach realizacji strategii w latach 2022 i 2023 Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej zorganizowało wystawę w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Lublinie.
Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Pamięć o stanie wojennym staramy się podtrzymać za pomocą różnorodnych akcji. Spotkania z historykami i projekcje filmów dokumentalnych to tylko niektóre z nich. Oryginalnymi formami w jakimi chcemy przekazywać wiedzę na ten temat są inscenizacje aresztowań przez ZOMO na krakowskich ulicach oraz cykl konkursów dla młodzieży szkół średnich. W 2016 r. z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zrealizowaliśmy etiudę filmową, która w symboliczny sposób ukazuje emocje i dylematy towarzyszące tym, którzy odważyli się zaprotestować przeciwko bezprawnej decyzji ówczesnych komunistycznych władz.
Po okresie pandemii Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej w latach 2022 i 2023 zrealizowało happening w Krakowie oraz Warszawie.
Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl
Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"