Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

 Już po raz szósty na początku marca w dziesiątkach polskich miast wyrosną “Namioty Wyklętych”. Obozowiska przybliżą historię podziemia antykomunistycznego m.in. poprzez prelekcje, spotkania z kombatantami, wystawy czy gry dla dzieci. Ogólnopolska akcja stowarzyszenia “Studenci dla Rzeczypospolitej” wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do tegorocznej edycji “Namiotów Wyklętych” po raz kolejny włączają się gminy i powiaty z całej Polski. Łącznie Namioty staną w pięciu miastach akademickich (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź i Toruń) oraz w szesnastu innych miejscowościach (Bełżec, Brusy, Grajewo, Karlino, Kije, Lubniewice, Łomża, Nakło nad Notecią, Orzysz, Przeworsk, Rabka-Zdrój, Reda, Sierpc, Szczecinek, Szerzyny, Sztum) [SPRAWDŹ PROGRAM W MIASTACH]. W zależności od lokalizacji wydarzenie będzie miało miejsce między 24 lutego a 3 marca 2019 roku.

Wzorowane na wojskowych obozowiskach Namioty, usytuowane w centralnych i turystycznych częściach miast, będą przybliżać sylwetki i realia życia Żołnierzy Wyklętych. Elementami, które składają się na przebieg akcji są pokazy grup rekonstrukcyjnych, spotkania z kombatantami i historykami, projekcje filmów dokumentalnych i wystawy biogramów Wyklętych. W programie nie brakuje też gier i zabaw edukacyjnych dla dzieci czy koncertów pieśni patriotycznych.

Głównym celem corocznej akcji jest popularyzacja wiedzy historycznej wśród lokalnych społeczności i ich integracja - mówi Maciej Skotnicki, b. prezes stowarzyszenia - To również okazja do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych. Każde miasto zwraca szczególną uwagę na historię lokalnych bohaterów walczących z komunistycznym okupantem. Wykorzystujemy różnorodne formy, za pomocą których powszechnie znane fakty historyczne stają się atrakcyjne dla młodego pokolenia.

Akcja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania Niepodległości .

Partnerem Głównym projektu jest Fundacja LOTTO.

Akcję objęło patronatem Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Patronami medialnymi wydarzenia są: tygodnik “Do Rzeczy”, “Historia Do Rzeczy”, “TVP HISTORIA”, “Polskie Radio 24” oraz portale internetowe: “Fronda”, “PCh24.pl”, “DlaStudenta.pl”, “Kresy.pl” oraz “Chwała Zapomniana”.

>> Dołącz do wydarzenia na Facebooku, aby być na bieżąco

>> Sprawdź tuaj kiedy staną Namioty w Twoim mieście

 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Kraków, ul.Batorego 25/834/909
www.studencidlarp.pl

Adres korespondecyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem"do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne