Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

Pomysł spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, dla których patriotyzm, wiara, Polska są – wbrew coraz silniej napierającej ówczesnej rzeczywistości – wartościami najważniejszymi, powstał w środowisku związanym z nagrodą imienia Jacka Maziarskiego na początku 2010 roku.

 

Spotkania w Skolimowie stały się drobną cząstką tego archipelagu. Od jesieni 2011 roku co miesiąc na weekendowych zjazdach kolejne grupy młodzieży słuchały wykładów i uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejsze postaci ze świata nauki, kultury, polityki, gospodarki i mediów.

Cykl zajęć dla każdej grupy obejmował najpierw jeden semestr, a później już cały rok akademicki, a także równolegle prowadzone całoroczne seminaria. Naszymi słuchaczami byli studenci i niedawni absolwenci różnych kierunków studiów – od prawa, historii i filologii przez socjologię, sztuki piękne i nauki polityczne po matematykę, medycynę, architekturę i obronność.

Przyjeżdżali z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Torunia, Wrocławia i Gdyni – w sumie przewinęło się przez Skolimów około stu pięćdziesięciu osób. Przez dwa lata działał też w Krakowie „Galicjas” – filia Akademii Skolimowskiej, którą stworzyli i prowadzili nasi słuchacze z pierwszego roku spotkań.

Niepowtarzalną atmosferę spotkań zawdzięczaliśmy naszym sponsorom i przyjaciołom: gospodarzom pięknego domu, dzięki którym Akademia Skolimowska mogła istnieć w takim kształcie – państwu Marii i Andrzejowi Sotkowskim; panu Jerzemu Wojdakowi, który przez pięć lat żywił nas i naszych gości oraz kilkunastoosobowej Radzie Programowo-Kuchennej, bez której tych pięciu wyjątkowych lat by po prostu nie było.

W 2019 rok z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej - Dawida Moryla, inicjatywa Akademii Skolimowskiej została reaktywowana z misją przywrócenia na mapy Polski nowej formy Akademii Liderów na mapie Rzeczypospolitej polskiej, co sukcesywnie przyczynia się do integracji patriotycznych środowisk akademickich, jak i rozwoju aspirujących do przyszłego grona elit młodzieży. 

 

 

 

 

 

Projekt dofinansowany ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Adres korespondencyjny:
ul. św. Filipa 23/3, 31-150 Kraków

WWW.STUDENCIDLARP.PL

Adres korespondencyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem "do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne