Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /modules/mod_menu/helper.php on line 97

 

W ostatnich latach sektor wolontariatu doświadczył znaczących zmian, głównie wskutek pandemii COVID-19 oraz postępującej cyfryzacji. Spadek liczby formalnych wolontariuszy, na przykład w Anglii, gdzie osiągnęła ona rekordowo niski poziom około 7 milionów osób, nie oznacza jednak spadku zainteresowania wolontariatem. Wzrasta zapotrzebowanie na elastyczne i wirtualne formy wolontariatu, co jest odpowiedzią na zmieniające się priorytety ekonomiczne ludzi.

Różnice kulturowe i regionalne wpływają na poziom zaangażowania w wolontariat, przy czym kraje takie jak Stany Zjednoczone odnotowują wyższy poziom zaangażowania w porównaniu z niektórymi europejskimi państwami. Rola sektora prywatnego oraz mediów społecznościowych w organizowaniu spontanicznego wolontariatu rośnie, wprowadzając nowe formy i scenariusze zaangażowania.

Technologia ma coraz większy wpływ na zarządzanie wolontariatem. Platformy zarządzania wolontariatem online, jak Rosterfy, ułatwiają organizacjom dopasowywanie umiejętności wolontariuszy do odpowiednich zadań i ułatwiają raportowanie efektów działań. Istotne jest dostosowanie strategii rekrutacji i zarządzania, aby odpowiadać na zmieniające się potrzeby społeczne i wolontariuszy, tworząc przyjazne i inkluzywne środowisko.

 

Organizacje wolontariackie stoją przed wyzwaniem dostosowania się do zmieniających się oczekiwań społecznych i rosnącym znaczeniem wolontariatu cyfrowego. Trendy takie jak samoorganizujące się grupy i mikrowolontariat będą nadal wpływać na przyszłość wolontariatu. Ważne jest, aby organizacje zrozumiały potrzebę zmian i wykorzystały odpowiednie narzędzia do tworzenia przyjaznego środowiska dla wolontariuszy, jednocześnie zachowując swoją tożsamość i misję.

Bibliografia:

 

 

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej
Adres korespondencyjny:
ul. św. Filipa 23/3, 31-150 Kraków

WWW.STUDENCIDLARP.PL

Adres korespondencyjny oddziału warszawskiego:
Fundacja im. Janusza Kurtyki
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów
ul. Rakowiecka 37
02-251 Warszawa
z dopiskiem "do Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej"

Wszelkie prawa zastrzeżone © Studenci dla Rzeczypospolitej 2016
projekt Jan Metrycki, wykonanie Studio graficzne